Партенопска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партенопска Република
Repubblica Partenopea

1799


Знаме

Местоположба на {{{common_name}}}
Кралството Неапол накратко стана република во 1799 година.
Главен град Неапол
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 21 јануари 1799
 -  Замрела 13 јуни 1799

Партенопска Република (италијански: Repubblica Partenopea, француски: République Parthénopéenne) или Неполитанска Република (италијански: Repubblica Napoletana) — краткотрајна, полуавтономна република сместена во Кралството Неапол и поддржана од Првата Француска Република. Републиката се појавила за време на Француските револуционерни војни откако кралот Фердинанд IV побегнал пред да се спотистави на француските трупи. Републиката постоела од 21 јануари до 13 јуни 1799 година, пропаѓајќи кога Фердинанд се вратил за да ја врати монархиската власт и насилно да ги покори републиканските активности.