Портрет на Мафео Барберини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портрет на Мафео Барберини
италијански: Ritratto di Maffeo Barberini
Творец Караваџо
Година ок. 1598
Димензии 124 см × 90 см
Место приватна збирка, Фиренца

Портрет на Мафео Барберини (ок. 1598 година) - слика на италијанскиот барокен мајстор Микеланџело Мериси да Караваџо.

Чувана е во приватна збирка во Фиренца.

Барберини, 30 години и од еминентно фиренциското семејство Барберини, бил брзорастечки црковен прелац, пријател на покровителот на Караваџо, кардиналот Франческо Марија Дел Монте, и самиот поет и покровител на уметностите.

Поддршката на Барберини ќе продолжи и во подоцнежните години - во 1603 година тој ја нарачал „Жртвувањето на Исак“ од Караваџо. Во 1623 година станал папа како Урбан VIII.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Крејтон Гилберт. Caravaggio and his two cardinals. Penn State Press, 1995 година. ISBN 0271013125