Прејди на содржината

Бах (Караваџо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бах
Италијански: Бако
Творец Караваџо
Година 1596
Димензии 95 см × 85 см
Место Уфици, Фиренца

Бах (околу 1596 г.) — маслена слика од италијанскиот барокен мајстор Микеланџело Мериси да Караваџо (1571–1610) нарачана од кардиналот Дел Монте. Сликата го прикажува младиот Бах, во класична поза, со грозје и лисја од лозови набори во неговата коса. На камена маса пред него е сад со овошје и голем карафи со црвено вино. Тој држи плитка чаша со исто вино, поканувајќи го гледачот да му се придружи. Сликата во моментот се чува во галеријата Уфици во Фиренца.[1]

  1. „Bacchus | Artworks | Uffizi Gallery“. Архивирано од изворникот на 2019-04-17. Посетено на 2020-04-25.