Прејди на содржината

Јупитер, Нептун и Плутон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер, Нептун и Плутон
Творец Караваџо
Година околу 1597
Вид Масло
Димензии 300 см × 180 см
Место Вила Лудовиси, Рим

Јупитер, Нептун и Плутон (околу 1597 година) — слика на италијанскиот барокен мајстор Микеланџело Мериси да Караваџо. Сликата се наоѓа е во Вила Аврора, поранешна куќа на некогашната Вила Лудовиси, Рим. Невообичаено е насликана со масло на малтер и оттаму сликата не е фреска, иако понекогаш (погрешно) се нарекува како таква.

Според раниот биограф, една од целите на Караваџо била да ги дискредитира критичарите кои тврдат дека тој не разбирал перспектива. Трите фигури го демонстрираат најдраматичната замисла на сликата. Тие се противречни на тврдењата дека Караваџо секогаш сликал од живи модели. Се чини дека уметникот го користел сопственото лице за сите три богови.[1]

Сликата е направена за патронот на Караваџо, кардинал Франческо Марија Дел Монте и е насликана на таванот од неговиот дом, кој подоцна станал познат како Вила Лудовиси. Кардиналот имал голем интерес за алхемија. Караваџо насликал алегорија на алхемиската тријада Парацелзус: Јупитер се залага за сулфур и воздух, Нептун за жива и вода и Плутон за сол и земја. Јупитер од орелот, Нептун е хипокамп и Плутон од триглавото куче Серберус . Јупитер посегнува за да ја придвижи небесната сфера во која Сонцето се врти околу Земјата

Вилата Аврора е приватна сопственост во рацете на семејството Лудовиси и може да се посети по барање.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „U.S.-Born Princess Opens Historic Villa to the Public“. New York Times 15 July 2010. Посетено на 20 November 2016.
  2. „Villa Aurora, Rome's best kept secret?“. Minor Sights. Посетено на 20 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]