Кербер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кербер, со водени бои од Вилијам Блејк.

Кербер во грчката митологија е монструозно куче-чувар на подземниот свет.

Особености[уреди | уреди извор]

Обично се смета дека има три глави, иако Хесиод вели дека имал 50. Од неговиот рбет растеле глави на змии, а имал и опашка од змија. Го јадел секого што ќе се обидел да избега од кралството Хад и не им дозволувал на живите човечки суштества да влезат, иако Орфеј успеал да влезе маѓепсувајќи го со музика. Една од задачите на Херкул била да го однесе Кербер во земјата на живите; откако успеал, го вратил суштеството назад во адот.

Поврзано[уреди | уреди извор]