Прејди на содржината

Поплава во Тбилиси во 2015 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Поплава во Тбилиси во 2015 година
Датум13-14 јуни 2015 година
МестоРека Вере долина, Тбилиси, Грузија (земја)
Починати20 (потврдено)

Значителна поплава се случила во долината на реката Вере во Тбилиси, главниот град на Грузија, ноќта меѓу 13 и 14 јуни 2015 година. Резултирала со најмалку 20[1] човечки смртни случаи и ја погодила зоолошката градина во Тбилиси, оставајќи половина од нејзините животински жители или мртви или на слобода.[2][3]

Позадина[уреди | уреди извор]

Зоолошката градина во Тбилиси по поплавата

Вере, десната притока на Мтквари, минува низ населбите Ваке и Сабуртало во Тбилиси. Се карактеризира со периодични поројни поплави, кои го претвориле овој нормално мал поток во надојдена река, предизвикувајќи значителни поплави во 1960 г., 1963 г., 1972 г. и 1995 година. Во 1972 година, резултирало со неколку жртви и целосно ја поплавила зоолошката градина во Тбилиси.[4]

Штети и жртви[уреди | уреди извор]

Реката Вере по поплавата

По неколкучасовен интензивен дожд на 13 јуни 2015 г., имало лизгање на земјиштето над селото Ахалдаба, кое се наоѓа на околу 20 километри југозападно од Тбилиси. Милион м3 земја, кал и дрвја биле однесени од свлечиштето додека се движело во Тбилиси и двапати ја преградило реката Вере, прво на каналот широк 10 метри на улицата Тамарашвили, а потоа на каналот под плоштадот на хероите, значителен сообраќај раскрсница која била поврзана со улицата Тамарашвили со автопатот Вере долина.[5]

Резултирачката поплава нанела сериозна штета на зоолошката градина во Тбилиси, плоштадот на хероите, паркот Мзиури и околните улици и куќи, што резултирало со најмалку 20 смртни случаи, вклучувајќи и тројца работници во зоолошката градина. Еден од работниците, која била 56-годишна жена, неодамна се вратила на работа откако две недели претходно и била ампутирана раката, откако тигар ја извалил.[1][6] Младиот офицер за спасување, Зураб Музашвили, кој починал откако спаси седум лица, постхумно бил одликуван со Медал за граѓанска посветеност.[7]

Околу 36 лица биле примени поради лесни до умерени повреди; повеќето од нив биле пуштени од болниците истиот ден. Од 24 лица пријавени како исчезнати до крајот на 14 јуни,[8] 6 останале неодговорни на 16 јуни.[9][10] Повеќе од 40 семејства останале без покрив над главата, а 22.000 луѓе останале без струја.[2][11] Грузиската влада објавила прелиминарна проценета штета од поплавите од 40 милиони GEL[12] до 100 милиони.[13]

Животни на улиците[уреди | уреди извор]

Зоолошката градина во Тбилиси изгубила повеќе од 300 животни, речиси половина од нејзините жители: мнозинството биле убиени од поплави. Неколку преживеани жители на зоолошката градина - нилски коњ, големи мачки, волци, мечки и хиени - избегале од уништените кафези на улиците на Тбилиси, а полициска единица била ангажирана да ги собере. Некои биле убиени, а други биле повторно фатени и вратени во зоолошката градина.[12] Медиумите објавиле снимка на која се гледа како нилски коњ се упатува кон поплавениот плоштад на хероите, еден од главните сообраќајници во Тбилиси, каде што бил совладан со стрела за смирување.[2][6] На 17 јуни, бел тигар кој останал на слобода нападнал и смртно ранил еден човек во складиште во близина на зоолошката градина.[14] Животното на крајот било застрелано од полицијата.[15] Африкански пингвин бил пронајден на граничниот премин со Азербејџан Црвениот мост, кој пливал околу 60 км јужно од Тбилиси.[16]

Одговор[уреди | уреди извор]

Локално[уреди | уреди извор]

Вработените во Амбасадата на САД им се придружуваат на волонтерите во работите за чистење.

За спасувачките напори биле распоредени полициски сили, служби за итни случаи и армиски единици. Ним им помогнале стотици локални волонтери.[12] Голем број луѓе кои биле заробени од поплавите биле пренесени со хеликоптер од страна на спасувачите.[17]

15 јуни бил прогласен за национален ден на жалост во Грузија.[12] Претседателот Ѓорѓи Маргвелашвили рекол дека ќе одвои средства од Дискрециониот фонд на претседателот за помош на погодените семејства.[2] Католикосниот патријарх Илија Втори, влијателен поглавар на Грузиската православна црква, во својата неделна проповед, ги обвинил поплавите за „гревот“ на поранешниот комунистички режим кој, како што рекол, ја изградил зоолошката градина на нејзината сегашна локација користејќи пари собрани од уништувањето на црквите и топење на нивните ѕвона.[17]

Меѓународно[уреди | уреди извор]

Агенцијата за бегалци на Обединетите нации, УНХЦР, ја мобилизирала својата канцеларија во Тбилиси за да организира итен одговор. Многу влади во светот, како Летонија, Ерменија, Азербејџан, Турција, Украина, Литванија,[12] САД,[18] и Русија[19] ја понудиле својата помош.[12] Европската унија изјавила дека нејзиниот координативен центар за одговор при итни случаи е подготвен да распореди помош.[20] Полското Министерство за надворешни работи одвоил 100.000 евра за помош на Грузија.[21]

Прашката зоолошка градина, заедно со другите чешки зоолошки градини, испратила тим од специјалисти со искуство во справување со поплави.[22] Израелското Министерство за надворешни работи, исто така, пратило итен тим за помош, предводен од ветеринари од библиската зоолошка градина во Ерусалим и од Рамат Ган Сафари во Израел.[23] Градот Шијаулиаи, кој се наоѓа во Литванија, одлучил да организира хуманитарен концерт за помош на семејствата погодени од поплавата. Полскиот бизнисмен Мариуш Артур Напора се понудил да одржи хуманитарна аукција во Полска.[24]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 North, Andrew (18 June 2015). „Police still searching Tbilisi streets for tiger and hyena after zoo flood“. The Guardian.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Tbilisi Flooding Causes Casualties“. Civil Georgia. 14 June 2015. Архивирано од изворникот на 5 January 2018. Посетено на 14 June 2015.
 3. „Georgia flood: Tbilisi residents warned over zoo animals“. BBC News. Посетено на 13 June 2015.
 4. „13 ივნისის წყალდიდობა: ქრონიკა და შედეგები“ [13 June flood: timeline and consequences] (грузиски). Radio Voice of Abkhazia. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 5. „Reconstruction VIDEO: How did small Vere river become a raging force?“. Agenda.ge. 15 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-19. Посетено на 15 June 2015.
 6. 6,0 6,1 „Zoo animals loose in streets after flooding hits Georgian capital“. The Washington Post. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 7. „Georgia bids farewell to officer who rescued seven before dying in Tbilisi flooding“. Agenda.ge. 20 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-07-20. Посетено на 20 June 2015.
 8. „Photos: Aftermath of Deadly Flood in Tbilisi“. Civil Georgia. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 9. „Tbilisi flooding: 14 missing people return home safe“. Agenda.ge. 15 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-19. Посетено на 15 June 2015.
 10. „Tbilisi Flood Death Toll Rises to 19“. Civil Georgia. 16 June 2015. Архивирано од изворникот на 19 June 2015. Посетено на 16 June 2015.
 11. „Wild Rains Free Wild Animals in Tbilisi“. The Daily Beast. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5 „Georgia Declares National Mourning for Tbilisi Flood Victims“. Civil Georgia. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 13. „Georgian PM: flood damage exceeds 100m GEL“. Agenda.ge. 16 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-19. Посетено на 16 June 2015.
 14. „Wild Animal, on the Loose from Zoo, Kills Man in Tbilisi Center“. Civil Georgia. 17 June 2015. Посетено на 17 June 2015.
 15. „Georgia floods: Escaped tiger kills man“. BBC News Online. 17 June 2015. Посетено на 17 June 2015.
 16. Najibullah, Farangis (17 June 2015). „Penguin From Flooded Tbilisi Zoo Swims To Azerbaijani Border“. Radio Free Europe/Radio Liberty. Посетено на 17 June 2015.
 17. 17,0 17,1 „In Flood-Hit Tbilisi, Lions, Tigers and Bears Roam the Streets“. NDTV. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 18. „U.S. Support for Tbilisi Flooding (June 14)“. Embassy of the United States to Georgia. 14 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-21. Посетено на 14 June 2015.
 19. „After Hippo, Lions, Wolves Stalk Flooded Tbilisi, Russia Offers to Assist“. The Moscow Times. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 20. „Statement by Spokesperson on the severe floods in Georgia“. European External Action Service. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 21. „World leaders offer condolences to Georgia after fatal flood“. Agenda.ge. 16 June 2015. Посетено на 16 June 2015.
 22. „Georgian capital flood: 12 killed, zoo animals escape, several shot dead“. Graphic Online. 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 23. „Israeli vets lend hand as half of Georgia zoo's animals die in flood“. timesofisrael.com. 16 June 2015. Посетено на 16 June 2015.
 24. „PM thanks to foreign counterparts for solidarity“. Agenda.ge. 14 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-18. Посетено на 14 June 2015.

Катастрофа од поплави во Тбилиси 2015 година - Како социјалните медиуми влијаат на одговорот и закрепнувањето при катастрофи во Грузија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]