Парикутин (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Парикутин
Parícutin
Paricutin.jpg
Парикутин во 1994 година
Највисока точка
Надм. вис. 2,800 м[1]
Истакнатост 208 м
Координати 19°29′34.8″ СГШ 102°15′03.6″ ЗГД / 
Географија
Место Уруапан, Мичоакан, Мексико
Геологија
Строст на карпите 1941-1952
Вулкански лак/појас Трансмексикански вулкански појас
Последен избив од 1943 до 1952
Искачување
Прво освојување 1943
Најлесна патека Планинарење

Парикутин — најпознат вулкан на Мичоакан-Гванахуатовото вулканско поле кое има околу 1,000 вулкански средишта. Вулканот има облик на конус од згура, а ерупциите почнале во 1943 год. на местото што пред тоа било поле со пченка и за една година извишило 336 м. Ерупциите продолжиле до 1952 год., така што конусот се извишил уште 88 м. По примерот на Парикутин, вулканоанализите имале можност да бидат сведоци и да го документираат создавањето, извишивањето и гаснењето на еден вулкан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]