Оруч Рејс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оруч Рејс
Arudsch-barbarossa.jpg
Барбароса
Роден(а)о.  1474
Мидили, Отоманско Царство (денес Лезбос, Грција)
Починал(а)Мај 1518
Тлемсен, Отоманско Царство
Пиратска кариера
ПрекарБарбароса
Црвена Брада
Баба Оруч
ПрипадностFlag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg Отоманско Царство
Период на дејносто. 1495–1518
ЧинКапетан
Штабно местоМедитеран

Оруч Рејс ( османски турски: عروج ريس  ; шпански: Aruj  ; о. 1474 – 1518) бил Османслиски морнар, кој станал бег на Алжир, беглербег на Западен Медитеран и адмирал на Османлиското Царство, постариот брат на познатиот Хајредин Барбароса, се родил на островот Мидили (денешен Лезбос) и загинал во борба против Шпанците кај Тлемсен во Османлиски Алжир

Станал познат како Баба Оруч откако транспортирал голем број на Морискоси, муслимани и еврејски бегалци од Шпанија до Северна Африка; во Европа го нарекувале Барбароса (што значи Црвенобрадест на Италијански)