Прејди на содржината

Буканири

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Баканир на Карибите“ од книгата на пирати на Хауард Пил .[1]

Буканите биле еден вид гусари или слободни морнари карактеристични за Карипското Море во текот на XVII и XVIII век. Првпат биле воспоставени на северната Хиспаниола уште во 1625 година, нивниот најславен ден бил од Санацијата во 1660 година до околу 1688 година, за време кога владите не биле доволно силни и не се обидувалд постојано да ги задушат.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pyle, Howard (1921). Howard Pyle's Book of Pirates: Fiction, Fact and Fancy Concerning the Buccaneers and Marooners of the Spanish Main. New York: Harper & Brothers. Архивирано од изворникот на 2 October 2008. Посетено на 9 January 2017 – преку web.archive.org.
  2. Clark, Sir George (1956). The Later Stuarts, 1660–1714. The Oxford History of England: Oxford University Press. стр. 326-329. ISBN 0-19-821702-1.