Илај Богс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Илај Богс (делувал околу средината на 19. век) бил пират од Соединетите Држави, еден од последните активни пирати од океанот што дејствувале на брегот на Кина во текот на 1850-тите. Со седиште во близина на Хонгконг, Богс постојано извршувал пљачки во појдовните клипер-бродови кои носеле многу важен товар од опиум во текот на целата деценија. Тој е особено познат по својата суровост, бидејќи во еден забележан инцидент имал го телото на заробен кинески трговец, исечено на мали парчиња и ги доставил на брегот во мали кофи како предупредување за мешањето во неговите криминални активности. Во 1857 година, по насилна и крвава опсада, Богс бил принуден да плива на брегот откако неговата џунка била уништена од соперничките пирати. Меѓутоа, откако ги држел своите киднапери со нож, Богс конечно бил приведен и затворен во затвор во Хонгконг три години, на крајот му било судено за убиство пред депортацијата во Соединетите Држави.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

  • Мичел, Дејвид (1976) Pirates, an Illustrated History. Њујорк: Dial Press

Надворешни врски[уреди | уреди извор]