Опел 1.8 литри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел 1.8 литри
ПроизведувачОпел
Производство1931 - 1933
СклопувањеРиселсхајм
ПретходникОпел 8/40 ПС
НаследникОпел »6«
КласаСемеен автомобил
Вид каросеријаседан со 4 врати
кабриолет со 2 врати и 4 седишта, но со 2 прозорци
„Touring“ (торпедо со 2 врати и 4 седишта

„Sonnen-“ лимузина

РаспоредFR layout
Мотор1790 cc
6 цилиндри
Преносtill 1933: 3-брзини (рачно) from 1933: 4-врзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,540 mм (100 ин)
Должина3,800 mм (150 ин) -
3,960 mм (156 ин)
Ширина1,480 mм (58 ин) -
1,490 mм (59 ин)
Висина1,490 mм (59 ин) -
1,670 mм (66 ин)

Опел 1.8 литри — семеен автомобил произведен од Опел. Производството започнало во јануари 1931 година и продолжило до ноември 1933 година. Опел 1.8 литри бил првиот нов модел на Опел кој бил претставен по купувањето на 80% удел во Опел од страна на Џенерал Моторс (ЏМ), и првиот Опел кој бил дизајниран и развиен од ЏМ во Северна Америка[1].

1.8-литарскиот се гледал како замена за Опел 4/40, кој излегол од производството во септември 1930 година, иако во однос на рекламираната изведба, новиот модел бил помалку моќен и малку побавен од стариот автомобил и приближно 300 килограми полесен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oswald, pp. 309-310