Опел 1.2 литри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел 1.2 литри (1931 – 1935)
Опел 1.0 литри(1933)
Опел P4 (1935 – 1937)
Opel 1,2 Liter, Bj. 1932 (2011-09-24 Mayen B).JPG
ПроизведувачОпел
ПроизводствоОпел 1.0 литри: 1933
Опел 1.2 литри: 1931 - 1935
Опел P4: 1935 - 1937
Склопување
Претходник Опел Лаубфрош 4/20
НаследникОпел Кадет
Тип на каросеријаседан со 2 или 4 врати, и кабриолет
РаспоредFR layout
Мотор1933: 995 cc


1931-35: 1193 cc
1935-37: 1073 cc
Пренос1931 – 37: 3-брзини (рачно)
1933 – 1937: 4-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,286 mм (90.0 ин)
Должина3,215 mм (126.6 ин) -
3,500 mм (140 ин)
Ширина1,425 mм (56.1 ин)
Висина1,585 mм (62.4 ин) –
1,650 mм (65 ин)

Опел 1.2 литри — мал автомобил, кој започнал да се произведува во 1931 година од страна на германскиот производител Опел, и производството завршило во 1935 година, кога моделот бил заменет со Опел P4, кој бил сличен на овој модел, но користел нов мотор и продолжил со производство до декември 1937 година. За само една година, во 1933 година, производителот исто така го понудил и моделот со име Опел 1.0 литри што бил ист како овој, но со помал мотор[1]. Опел 1.2 литри ја заменил последната верзија на Опел Лаубфрош и сам по себе бил надополнет, а потоа ефикасно заменет со Опел Кадет, модел кој влегол во производство во 1935 година.

Опел бил главен германски производител на автомобили во текот на 1930-тите години[2]. Помеѓу 1932 и 1936 година овој модел најмногу продаван од сите модели на Опел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oswald, pp 314 - 319
  2. Oswald, p 531

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
Commons-logo.svg
   Ризницата има содржини поврзани со: