Прејди на содржината

Опел 1.3 литри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел 1.3 литри
ПроизведувачОпел (Џенерал моторс)
Производство1934–1935
СклопувањеРиселсхајм
НаследникОпел Олимпија 1.3
Класамал автомобил (C)
Вид каросеријаседан со две врати
седан со етири врати
кабриолет со две врати
кабриолет со четири врати
РаспоредFR layout
Мотор1288 cc
Пренос4-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,474 mм (97.4 ин)
Должина4,225 mм (166.3 ин)
Ширина1,475 mм (58.1 ин)
Висина1,595 mм (62.8 ин)

Опел 1.3 литри — мал автомобил, кој започнал да се произведува во 1934 година од страна на германскиот производител Опел, и производството завршило во 1935 година, кога моделот бил заменет со Опел Олимпија.

Повеќе од две третини од овој модел биле произведени во 1934 година, но автомобилот продолжил да се произведува до октомври 1935 година, до кое време неговиот наследник веќе бил во производство. За време на краткиот тек на производството, биле продадени 19.840 единици од моделот, што претставува еквивалент на 15% од целокупниот германски автомобилски пазар, иако не го соборил рекордот на својот претходник Опел 1.2 литри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]