Опел Лаубфрош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел 4 PS
Опел Лаубфрош
ПроизведувачОпел
Познат и како1924-25: Опел 4/12 PS
1924-26: Опел 4/14 PS
1927-28: Опел 4/16 PS
1929-31: Опел 4/20 PS
Производство1924–31
119,484 единици
Вид каросерија2-врати торпедо
2-врти седан
ван
МоторStraight-4 Термосифонско ладење на водата со страничен вентил
1924-25: 951 cc
1924-31: 1018 cc
Меѓуоскино раст.1924-25: 2,255 mм (88.8 ин)
1924-31: 2,510 mм (99 ин)
Опел Лаубфрош
Опел Лаубфрош
Опел Лаубфрош

Опел 4 PS, популарно познат како Опел Лаубфрош — мал автомобил со две седишта, кој започнал да се произведува во 1924 година од страна на германскиот производител Опел. Подоцна, биле произведени разни верзии на малиот Лаубфрош, сè додека не бил заменет со моделот Опел 1.2 литри.

Првично претставен како Опел 4/12 PS, и произведен во фабриката на Опел во Руселсхајм, овој модел претставува првиот германски автомобил што кој бил произведен на линијата за производство инспирирана од Форд. Моделот добро се продавал, а биле произведени вкупно 119.484 единици. Производството на Лаубфрош завршило во јуни 1931 година[1].

Име[уреди | уреди извор]

Потеклото на името Лаубфрош не е целосно јасно, но може да се однесува на фактот дека Опел своите рани автомобили ги обликувал во зелена боја, како традиција на Германија. Акцентот на зелената боја служел и за да се разликува автомобилот од слично обликуваната ЦВ Ситроен 5, која вообичаено била со жолта боја и според тоа понекогаш била позната како Ситроен (лимон).

Хронологија[уреди | уреди извор]

1924 - 1925 година: Опел 4/12 КС[уреди | уреди извор]

Сериското производство започнало во мај 1924 година. Првично била понудена само еден каросерија, едноставен „кабриолет“ со две врати, а автомобилите биле зелени. Цената од 4.500 марки била конкурентна и перформансите, за мал евтин автомобил, биле добри.

Автомобилот имал четирицилиндричен ладилник со страничен вентилен мотор со 12 КС (9 kW; 12 КС) при 2.200 вртежи во минута, а најголема брзина била 66 км на час. Погонот бил на задни тркала и имал три брзини. Алармантно од гледна точка на 21 век е тоа што резервоарот за гориво во Лаубфрош бил сместен заедно со моторот под хаубата[2].

Моделот бил произведуван во периодот од 1924 до 19285 година, со неколку модификации на сила веќе втора година, вклучително и нов модерен заден дел од стилот „брод-палуба“.

1924 - 1926 година: Опел 4/14 ПС[уреди | уреди извор]

Во есента 1924 година, неколку месеци по лансирањето на 4/12 КС, Опел го вовел моделот 4/14 со малку подолго меѓуоскино растојание, поголем мотор и поширок опсег на школката[3].

Архитектурата на моторот и должината на ударот во цилиндрите била непроменета, но приносот бил зголемен за 2 мм (0,079 инчи), давајќи му на капацитетот на моторот зголемен на 1018 кубика и максимален излез на 14 КС (10 kW; 14 КС) на 2.500 вртежи во минута. Наведената максимална брзина останала непроменета, но меѓуоскиното растојание се зголемило за 355 мм, на 2.510 мм. Друго тврдење направено за 4/14 КС е дека биле вградени подобрени сопирачки[4].

Моделот бил понуден со три седишта, притоа третото било поставено зад предните две. Од 1925 г., станале достапни и модели со четири седишта. Повеќе не биле сите автомобили зелени.

1927 - 1928: Опел 4 / 16 ПС[уреди | уреди извор]

Подобрувањата најавени во ноември 1926 година вклучувале поголема моќност за моторот од 1018 кубика. Максималното производство од 16 КС (12 kW; 16 КС) при 2.800 врт/мин дошло со мало зголемување на односот на компресија и промена во спецификацијата на карбураторот. Максималната брзина се искачила на 70 км на час.

На овој модел бил преработен системот за суспензија, управувачот бил преместен од десната страна кон лево, како одраз на поопшт тренд во Европа во тоа време. Капакот за полнење гориво што до тогаш бил позициониран централно помеѓу задниот дел на хаубата и основата на ветробранското стакло било повторно наместен под хаубата[1].

1929 - 1931 година: Опел 4/20 КС[уреди | уреди извор]

На крајот на 1928 година, максималната моќност на моторот се зголемила на 20 КС (15 kW; 20 КС) на 3.500 вртежи во минута што наметнале максимална брзина до 77 км на час. Ова било придружено со понатамошна промена во спецификацијата на карбураторот. Серијата со три седишта бил исфрлен од списокот, но бил воведен нов кабриолет 2 + 2 во 1930 година[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Oswald, p 293
  2. Oswald, p 296
  3. Oswald, p 292
  4. Oswald, pp 292 & 296
  5. Oswald, pp 293 & 297

Надворешни врски[уреди | уреди извор]