Опел 2.0 литри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел 2.0 литри
ПроизведувачОпел
Познат и какоОпел »6«
Производство1934 - 1937
СклопувањеРиселсхајм
ПретходникОпел 1.8 литри
НаследникОпел Супер 6
Класаexecutive car
Вид каросеријаседан со 2/4 врати
кабриолет со 2 врати и 4 седишта
„Кабрио-лимузина„ со 2/4 врати

модел со 6 седишта
РаспоредFR layout
Мотор1932 cc
6 цилиндри
Пренос4-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,642 mм (104.0 ин) или
3,050 mм (120 ин)
Должина4,390 mм (173 ин) или
4,800 mм (190 ин)
Ширина1,565 mм (61.6 ин)
Висина1,600 mм (63 ин) –
Опел 2.0 литри
Oldtimer auf Airport Bremen Flugtag 2009 123.JPG

Опел 2.0 литри, исто така познат како Opel »6« — автомобил кој започнал да се произведува во 1934 година од страна на германскиот производител Опел. Овој модел го заменил Опел 1.8 литри, кој престанал да се произведува во ноември 1933 година. Производството продолжило до јуни 1937 година, но моделот за замена, Опел Супер 6, веќе бил во производство во ноември 1936 година, по што обемот на производството на овој модел било намалено[1].

Опел 2.0 литри станал значаен за неговиот изглед во август 1934 година на верзијата со шест седишта. Ова претставувало брз одговор на изгледот од претходната година на подолгата верзија на Mercedes-Benz Typ 200 кој успеал за многу кратко време да го фати практично целиот германски бизнис во такси-превозот[2].

Како и другите модели од тој период, Опел 2.0 литри бил дизајниран од Џенерал Моторс и понуден во Северна Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oswald, pp 320 & 321
  2. Oswald, p 321