Прејди на содржината

Олга Даниловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олга Даниловиќ

Олга Даниловиќ (Белград, 23 јануари 2001 година) е српска тенисерка, моментално втора најдобро рангирана српска тенисерка, зад Нина Стојановиќ и е меѓу 200-те најдобри тенисерки во светот во поединечна конкуренција. Досега има освоено еден ВТА турнир во сингл и двојки, и на ИТФ турнирите, 4 во сингл и 1 во двојки.

Јуниорска конкуренција[уреди | уреди извор]

Во 2016 г го освоила јуниорскиот Ролан Гарос во пар со шпанската тенисерка Пола Ариас Мањон. Во финалето ги победиле првите фаворитки, руската двојка Олесија Первушина и Анастасија Потапова. Една година подоцна, но овој пат во двојка со Словенката Каја Јуван, ја освоила титулата на Вимблдон. Тие во финалето го победиле американското дуо Озигве / Мекнали.[1]

На турнирот во Австралија, таа го завршила учеството во осминафиналето, бидејќи морала со солзи да се откаже од мечот поради тешка повреда. Во пар со Украинката Марта Костјук, во 2017 година го освоиле УС Опен во јуниорска конкуренција, победувајќи ги во финалето Хрватката Леа Бошковиќ и Кинеската Ксија Ванг со 2:0 во сетови (6:1, 7:5). додека во сингл стигнала до четвртфиналето.[2] Тоа бил нејзиниот последен настап на јуниорски турнири.

Ги освоила најважните трофеи во поединечна конкуренција на јуниори во: Нови Сад, Хасково, Медлинг, Вилена, на тениската академија Хуан Карлос Фереро, а во двојки најзначајниот успех, покрај титулата на јуниорските Грен слем турнири. е титулата на Orange Ball со Анастасија Потапова, тогаш прва јуниорка во светот.

Нејзината највисока позиција во јуниорска конкуренција е 5. место, со сооднос победи-порази, во сингл 93/33 и двојки 72/24.

Сениорска конкуренција[уреди | уреди извор]

Таа го имала своето деби во сениорска конкуренција во јуни на фјучрсот во Прокупље, но била поразена во првото коло. Првата победа ја забележала на вториот турнир во сениорска конкуренција, на кој учествувала во Анталија, Турција, а кој се играл за награден фонд од 10.000 долари. Таа во финалето ја победила осумгодишната Словачка Вивијан Јухасова и го освоила својот прв професионален турнир.[3] На истиот турнир како двојка со домашната тенисерка Берфу Ченгиз, таа го освоила и турнирот во двојки.[4] Таа, исто така, ја освоила својата следна титула на ИТФ во Анталија, каде што ја победила Јулија Грабер од Германија во финалето. На ИТФ турнирот што се одржал во Ходмезевасархеље била поразена во полуфиналето од Данка Ковиниќ . Таа стигнала и до финалето на турнирот во Валенсија, а пред тоа добила специјална покана за учество на ВТА Челинџер турнирот, од серијата 125k во Лимож. Таму ја забележала првата победа, на ВТА турнирот, а во следното коло загубила од Забина Лизики. Следната 2018 година, претставувала нејзин пробив до врвот на светската листа и година на успех.

2018, прва титула и ТОП 100[уреди | уреди извор]

Кон крајот на јануари игра во полуфиналето на ИТФ турнирот во САД. Потоа, во март го освоила ИТФ турнирот во Италија, со награден фонд од 25.000 американски долари и учествувала во квалификациите за ВТА турнирот од серијата премиерни задолжителни турнири во Мадрид, каде што загубила во второто коло, квалификациски дел од турнирот на Арина Сабаленка. Потоа ја освоила титулата на ИТФ турнирот во Ферсмолд, Германија, со награден фонд од 60.000 американски долари. Таа во финалето ја победила локалната тенисерка и повратничка на теренот Лаура Зигмунд и со оваа победа влегла меѓу најдобрите 200 тенисерки во светот.

Благодарение на нејзината голема жртва и победи во Фед купот, таа ја добила наградата Heart and Check во чек од 1.000 американски долари, кои ги донирала во добротворни цели, на детската болница во Тиршова.

Најголемиот успех во досегашната сениорска кариера го постигнала со освојувањето на ВТА турнирот во Москва во 2018 година, како лесен губитник. Имено, таа подоцна влегла во главната ждрепка, иако загубила во второто коло од квалификациите. Даниловиќ влегла во историјата како првиот лесен губитник и првиот тенисер роден во 21 век кој ја освоил ВТА тресетот. Го освоила турнирот во низа: Ана Каролин Шмиједлова 6: 2, 6: 4, Кају Канепи 7: 6 (3), 7: 5, а потоа во четвртфиналето ја постигнала најголемата победа во кариерата елиминирајќи ја 10. тенисерка Светската играчка Јулија Гергес со резултат 6:3, 6:3. Таа во полуфиналето ја победила Александра Шасновиќ со 6:2, 5:7, 7:5, а во големото финале одлична пријателка, но ривалка и партнерка од јуниорската конкуренција Анастасија Потапова со резултат 7:5, 6:7. (1), 6:4. Трофејот ја доближил до листата на 100 најдобри тенисерки во светот, 280 поени и чек за нешто повеќе од 160.000 американски долари, што е четири пати повеќе отколку што заработувала дотогаш.[5]

По овој успех таа решила да направи мала пауза, за да се подготви за следниот турнир и да направи планови за во иднина. Следниот турнир на кој таа учествувала бил САД Опен . Таму таа се пласирала на шестото место во квалификациите и завршила во второто коло од квалификациите. Следниот турнир на кој таа требало да учествува е ВТА турнирот во Квебек, но причините за нејзиното откажување не се познати.

По кратка пауза учествувала на турнирот во Ташкент. Влегла во главната ждрепка и стигнала во второто коло, каде што изгубила од, подоцна финалистката Анастасија Потапова со 6:3, 6:3, која и се реванширала за поразот на турнирот во Москва. Учествува и во конкуренција на женски парови, со Тамара Зиданшек од Словенија. Стигнуваат до финалето, каде на крајот ги победиле првите носителки на турнирот од Романија , Ирина Камелија Бега и Ралуц Олара со резултат 7:5, 6:3 и ја освоиле првата ВТА титула во двојки. На патот до титулата ги совладале вториот и четвртиот носител на турнирот. Учеството на турнирот и донело влез меѓу 100-те најдобри тенисерки во светот, во сингл и 200 во двојки.

Приватно[уреди | уреди извор]

Олга е ќерка на познатиот српски кошаркар Предраг Даниловиќ и новинарката на спортската редакција на РТС Светлана Даниловиќ.

ВТА финале[уреди | уреди извор]

Слободни (1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Грен слем (0-0)
Завршни првенства на сезоната (0-0)
Задолжителен премиер (0-0)
Премиер 5 (0-0)
Премиер (0-0)
Интернационален (1-0)
Наслови по подлоги
Тешка (0-0)
Трева (0-0)
Земја (1-0)
Тепих (0-0)

Победи (1)[уреди | уреди извор]

бр. датум Турнир Подлога Противник во финалето Резултат
1. 29 јули 2018 година Москва, Русија Згура Русија Анастасија Потапова 7–5, 6–7 (1), 6–4

Јуниорски Грен слем финале[уреди | уреди извор]

Двојни девојки[уреди | уреди извор]

Исход година Конкуренција Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2016 година Франција Ролан Гарос Земја Шпанија Пола Аријас Манжон Русија Олесија ПервушинаРусија Анастасија Потапова
3-6, 6-3, [10-8]
Победник 2017 година Вимблдон Трева Словенија Каја Јуван САД Витни ОзигвеСАД Кејти Мекнали
6–4, 6–3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Олги Даниловић титула у дублу на Вимблдону!“. РТС. 16. 7. 2017. Посетено на 16. 7. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Олга Даниловић шампионка Ју-Ес опена“. Радио телевизија Србије. 11. 9. 2017. Посетено на 11. 9. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Олги Даниловић титула у дублу на Вимблдону!“. Спортски журнал. 20. 11. 2016. Посетено на 20. 11. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „Чудо Олге Даниловић у Анталији“. Спортски журнал. 20. 11. 2016. Посетено на 20. 11. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  5. Srpkinja ispisala istoriju – Olga Danilović osvojila Moskvu!

Надворешни врски[уреди | уреди извор]