Округ 9

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Округ 9“
Филмскиот плакат
РежисерНил Бломкамп
Продуцент
Сценарист
Главни улоги
МузикаКлинтон Шортер[1][2]
КинематографијаТрент Опалок
МонтажаЏулијан Кларк
ДистрибутерSony Pictures Releasing (преку Ster-Kinekor во Јужна Африка[3])
Премиера23 јули 2009 (2009-07-23) (SDCC)
13 август 2009 (2009-08-13) (Нов Зеланд)
14 август 2009 (2009-08-14) (САД)
28 август 2009 (2009-08-28) (Јужна Африка)
Времетраење112 минути[4]
Земја
Јазик
Буџет30 милиони долари[3]
Бруто заработка210,8 милиони долари

Округ 9 (англиски: District 9) — научнофантастичен игран филм од 2009 г., првиот игран филм на Нил Бломкамп. Напишан е од самиот Бломкамп, сосценарист е Тери Тачел, а произведен е од Питер Џексон и Каролин Канингем. Филмот е заеднички создаден од филмски студија во Нов Зеланд, САД и Јужна Африка. Главните улоги ги толкуваат Шарлто Копли, Џејсон Коуп и Дејвид Џејмс.[6][7]

Филмот започнува во 1982 г., кога над Јоханесбург се појавува вонземјански вселенски брод. Таму е откриено население на изнемоштени вонземјани, а јужноафриканската влада ги сместува во бегалски логор наречен Округ 9. Дваесет години подоцна, кога ќе се донесе одлука за префрлување на забележливо намножените вонземјани во друг логор, еден од нив намислува да побегне од Земјата со својот син, но случајната средба со раководителот на програмата за преместување, Викус ван де Мерве, ги нарушува нивните планови.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во март 1982 г., огромен вонземјански вселенски брод се појавува над Јоханесбург, Јужна Африка. Откако повредата на бродот го оневозможува работењето, екипата се пробива во бродот каде што открива голем број инсектоидни вонземјани и ги засолнува на Земјата во логор наречен Округ 9.

На почетокот на дваесет и првиот век, јужноафриканската влада одлучува да го премести логорот во новосоздадениот Округ 10, за која била задолжена фирмата МНУ, за која работи и Вилкус ван де Мерве. Откако доаѓа во допир со таинствена супстанца што тројца вонземјани ја собирале со години, ДНК-та на Вилкус почнува да се менува. Вилкус тргнува во авантура за да им помогне на вонземјаните да стигнат до нивниот брод и да се вратат на нивната планета.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "The Expanse: Interview: Composer Clinton Shorter" Архивирано на 5 декември 2020 г.. SciFi Bulletin, interview by Paul Simpson
  2. "CD Review: District 9" Архивирано на 26 април 2019 г.. Film Music Magazine. By Daniel Schweiger • 12 September 2009
  3. 3,0 3,1 „District 9 (2009)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот 16 јули 2015. Посетено на 23 јули 2015.
  4. „District 9“. British Board of Film Classification. 21 јули 2009. Архивирано од изворникот 2 април 2015. Посетено на 4 март 2015.
  5. 5,0 5,1 5,2 „District 9 (2009)“. British Film Institute. Архивирано од изворникот на 14 јули 2014. Посетено на 1 јули 2014.
  6. „The 82nd Annual Oscar Nominations“. The New York Times. 2 февруари 2010. Архивирано од изворникот 6 февруари 2010. Посетено на 1 мај 2010.
  7. „5 Things You Didn't Know About District 9“. IO9. 19 август 2009. Архивирано од изворникот 29 ноември 2014. Посетено на 21 ноември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]