Нин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нин
Град
Координати: 44°14′N 15°10′E / 44.233° СГШ; 15.167° ИГД / 44.233; 15.167
ДржаваCroatia
ЖупанијаЗадарска жупанија
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Чурко (HDZ)
Население (2001)
 • Вкупно1,256
 4,603 (општина)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код23210
Повик. бр.023
Мреж. местоgrad-nin.hr

Нин е град во Хрватска во Задарската жупанија. Според пописот од 2001 година Нин броел 4,603 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Пристаништето во Нин со реплики на бродови пронајдени на влезот од пристаништето

Нин е мал град сместен околу 18 километри северозападно од Задар. Центарот на местото е малиот остров поврзан со копното преку два моста, настанал со влевањето на некогашното устие на реката Јаруга во морето. Од северната страна опкружен е со песок и викенд населбата Ждријац, на јужната и западната страна се наоѓа новиот дел од самиот град.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата на Светиот Крст

Првата населба во Нин на подрачјето на островот ја развиле илирското племе Либурни во 9 век п.н.е. по немирите предизвикани од панонско - балканските миграции. Временски тоа е крај на бронзеното и почеток на железното време. Уште постари населби се пронајдени на околу 300 метри јужно на подрачјето на кое се наоѓаат денешните плажи.

Со доселувањето на Словените на овие простори кон крајот на 6 и почеткот 7 век, Нин станува нивно главно политичко, културно и верско средиште.

Со губитокот на државната самостојност Нин потпаѓа под унгарската круна.

Население[уреди | уреди извор]

Град Нин[уреди | уреди извор]

Број на жители по попис[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 4.603 6.055 4.425 5.413 5.321 5.263 4.874 3.596 3.800 2.698 2.223 1.980 1.928 1.647 1.605
  • напомена:

Настанал од старата општина Задар.

Нин (населено место)[уреди | уреди извор]

Број на жители по попис[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 1.256 1.692 1.169 1.378 1.346 1.316 1.173 944 1.080 646 540 474 527 850 598

Споменици и знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Споменикот на кралицата Вишеславова
  • Црква св. Крст
  • Црква св. Анселма и Марцеле
  • Црква св. Никола во Затон

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: „Населби и население на РХ од 1857-2001 година“, Издание на Државниот завода за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Види још[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]