Несреќа на подводното возило „Титан“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Несреќа на подводното возило „Титан“
ПВ „Титан“ една недела пред несреќата
Датум18 јуни 2023 г.
МестоСеверноатлантски Океан
Координати41°43′32″N 49°56′49″W / 41.72556° СГШ; 49.94694° ЗГД / 41.72556; -49.94694Координати: 41°43′32″N 49°56′49″W / 41.72556° СГШ; 49.94694° ЗГД / 41.72556; -49.94694
Видбродолом
Причинителимплозија
Починати5 (сите)

Длабоководното возило „Титан“ се урнало на 18 јуни 2023 г. Тоа исчезнало по уште едно нуркање до урнатините на бродотТитаник“, кој потонал во 1912 г. Во подводното возило имало пет лица, меѓу кои и тројца туристи. Операцијата за пребарување и спасување започнала следниот ден. Првично, се претпоставувало дека членовите на екипажот би можеле да бидат живи, а кислородот достапен на возилото би бил доволен за околу четири дена. Меѓутоа, три дена по почетокот на операцијата за пребарување и спасување, на околу петстотини метри од лакот на „Титаник“, откриени се фрагменти од длабоководно возило: потпорната рамка на која бил прикачен трупот и зашилениот врв на светлосниот надворешен труп.[1][2][3] Природата на откриените фрагменти ни овозможува да заклучиме дека најверојатната причина за несреќата на „Титан“ е имплозија — миговно уништување на силниот труп со огромен надворешен притисок. Екипажот и патниците на возилото починале веднаш.[4][5] Телата на загинатите не се пронајдени и, со оглед на местото и околностите на уништувањето на „Титан“, веројатно нема да бидат пронајдени.[6]

Опис на возилото[уреди | уреди извор]

Длабоководното возило „Титан“ со човечки екипаж, произведено од американската фирма OceanGate, Inc., се користело за длабоководно нуркање од 2021 г., вклучително и до потонатиот брод „Титаник“, кој потонал во 1912 г. Средишниот дел на цврстото тело на возилото се состоело од цилиндрична цевка од јаглеродни влакна со дебелина на ѕидот од 5 инчи (127 мм, или 800 слоеви јаглеродни влакна). Две титански хемисфери биле прикачени на краевите на цевката со титански прирабници. На предната хемисфера имало бродско прозорче, а на задната хемисфера била прикачена конусна облога.[7] Должината на подводното возило била 6,7 метри, ширината, земајќи ги предвид погоните расположени на страните, била 2,8 метри, внатрешниот пречник на цврстиот труп бил 1,42 метри, висината била 2,5 метри, а тежината била 9525 килограми.[8] Возилото не било пловно и имало потреба од брод носач. Според производителот, возилото развило брзина од 3 јазли, или 5,6 км/ч; неговиот развој бил спроведен заедно со Вашингтонскиот универзитет.[9] Била прогласена можност за нуркање до 4000 м, собирајќи пет лица внатре. Според операторот, „Титан“ се користел за научно истражување и собирање податоци, медиумско производство, длабоководни испитувања, како и за туристички цели, на пример нуркање до „Титаник“.[10][11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Five men aboard missing Titan sub dead after 'catastrophic implosion'. Sky News.
 2. Amos, Jonathan. „Titanic sub live updates: Crew of Titan sub believed to be dead, says vessel operator“. BBC News (англиски). Архивирано од изворникот 22 June 2023. Посетено на 2023-06-22.
 3. Patil, Anushka (22 June 2023). „The debris found today was "consistent with catastrophic loss of the pressure chamber" in the submersible, Mauger said“. The New York Times. Посетено на 22 June 2023.
 4. „Watch Coast Guard press conference live: Officials give updates on missing Titanic sub“. USA TODAY.
 5. „Найдены обломки пропавшего батискафа «Титан»“. НТВ.
 6. „Titan Sub Suffered Catastrophic Implosion Likely On Sunday [Update]“. Jalopnik (англиски). 2023-06-22. Посетено на 2023-06-23.
 7. „Titan Submersible“. OceanGate. Архивирано од изворникот 19 June 2023. Посетено на 19 June 2023.
 8. Enokido-Lineham, Olive (19 June 2023). „UK billionaire Hamish Harding on board missing Titanic submersible, family confirms“. Sky News. Архивирано од изворникот 20 June 2023. Посетено на 19 June 2023.
 9. Hickey, Hannah (October 8, 2013). „UW, local company building innovative deep-sea manned submarine“. UW News. Посетено на June 20, 2023.
 10. „Submersible used to take tourists to see Titanic wreck goes missing in Atlantic Ocean“. Sky News (англиски). 19 June 2023. Архивирано од изворникот 19 June 2023. Посетено на 19 June 2023.
 11. „What we know about the passengers on board missing Titanic submersible“. Sky News (англиски). 19 June 2023. Архивирано од изворникот 19 June 2023. Посетено на 20 June 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

„Подводното возило „Титан".