Национален парк Агѓол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Агѓол
Ağ göl Milli Parkı
Национален парк Агѓол во рамките на Азербејџан
Местоположбата на Национален парк Агѓол
Ağ göl Milli Parkı во Азербејџан
Местоположба: Агџабеди
Бејлеган
Координати: 40°00′33″N 47°39′00″E / 40.00917° СГШ; 47.65000° ИГД / 40.00917; 47.65000Координати: 40°00′33″N 47°39′00″E / 40.00917° СГШ; 47.65000° ИГД / 40.00917; 47.65000
Површина: 179,24 км²
Управа: Република Азербејџан
Министерство за екологија и природни ресурси
Прогласено: 5 јули 2003


Национален парк Агѓол (азерски: Ağ göl Milli Parkı) — национален парк на Азербејџан. Бил создаден со декрет на претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, во окрузите Агџабеди и Бејлеган, на 5 јули 2003 година на основа на поранешните државни резервати Агѓол, на површина од 179,24 км².

Голем дел од езерото Агѓол, меѓународна признава област со глобално значење, која била прогласена за птичја област и била прогласена за рамсарско место во 2001 година.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Агѓол, сместен во низината Мил на Кур-Араз има полупустински пејзаж и е важно престојувалиште за птиците преку зимата. Над 140 видови на птици се наоѓаат во паркот, вклучувајќи 89 вида на птици кои тука се гнездат.

Паркот сака да го заштити мочуришниот еколошки систем, како главно зимно место на птиците-преселници и водните птици. Агѓол бил сместен на списокот „на меѓународно важмни мочуришни места за птици“ на УНЕСКО.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Socio-economic Situation and Land Use Conflicts in the Ag-Göl National Park Region, Azerbaijan“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-19. Посетено на 2016-05-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]