Национален парк Абшерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Зангезур
Abşeron Milli Parkı
Национален парк Абшерон is located in Азербејџан
Местоположбата на Национален парк Зангезур
Abşeron Milli Parkı во Азербејџан
Местоположба: Ваку
Координати: 40°17′01″N 50°21′34″E / 40.28361° СГШ; 50.35944° ИГД / 40.28361; 50.35944Координати: 40°17′01″N 50°21′34″E / 40.28361° СГШ; 50.35944° ИГД / 40.28361; 50.35944
Површина: 7,83 км²
Управа: Република Азербејџан
Министерство за екологија и природни ресурси
Прогласено: 8 февруари 2005


Национален парк Абшерон (азерски: Abşeron Milli Parkı) — национален парк на Азербејџан, кој бил основан на 8 февруари 2005 година со декрет на претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, на површина од 7,83 км² во административната територија на округот Азизбејов во градот Баку, врз основа на Државниот природен резерват Абшерон.[1]

Државен природен резерват Абшерон[уреди | уреди извор]

Државниот природен резерват Абшерон бил создаден во јули 1969 година со цел да ги заштити газелите, касписки фоки и водените птици кои ја населуваат територијата. Климата во областа е степка, која преминува во пустинска. Видовите и фитомасата на флората се пресиромашни тука, растенија се менуваат во зависност од водата и солта во областа. Крајбрежните морски песочни растенија (42,6%), ливади и трева (13,2%), едногодишни солени треви (5,2%) се раширени во областа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]