Национален парк Абшерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Зангезур
Abşeron Milli Parkı
Национален парк Абшерон во рамките на Азербејџан
Местоположбата на Национален парк Зангезур
Abşeron Milli Parkı во Азербејџан
Местоположба: Ваку
Координати: 40°17′01″N 50°21′34″E / 40.28361° СГШ; 50.35944° ИГД / 40.28361; 50.35944Координати: 40°17′01″N 50°21′34″E / 40.28361° СГШ; 50.35944° ИГД / 40.28361; 50.35944
Површина: 7,83 км²
Управа: Република Азербејџан
Министерство за екологија и природни ресурси
Прогласено: 8 февруари 2005


Национален парк Абшерон (азерски: Abşeron Milli Parkı) — национален парк на Азербејџан, кој бил основан на 8 февруари 2005 година со декрет на претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, на површина од 7,83 км² во административната територија на округот Азизбејов во градот Баку, врз основа на Државниот природен резерват Абшерон.[1]

Државен природен резерват Абшерон[уреди | уреди извор]

Државниот природен резерват Абшерон бил создаден во јули 1969 година со цел да ги заштити газелите, касписки фоки и водените птици кои ја населуваат територијата. Климата во областа е степка, која преминува во пустинска. Видовите и фитомасата на флората се пресиромашни тука, растенија се менуваат во зависност од водата и солта во областа. Крајбрежните морски песочни растенија (42,6%), ливади и трева (13,2%), едногодишни солени треви (5,2%) се раширени во областа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]