Прејди на содржината

Миа Чорак Славенска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миа Чорак 1966 година

Миа Чорак Славенска (Славонски Брод, 20 февруари 1916 г. - Лос Анџелес , 5 октомври 2002 година) е првата хрватска примабалерина.

Кратка биографија

[уреди | уреди извор]

Миа Чорак Славенска е родена на 20 февруари 1916 година во Славонски Брод , од мајка Хедвига Палма - Чорак и татко Милан Чорак, истакнат фармацевт. Миа е родена во време кога рускиот балет давал се од себе и ја губел популарноста, создавајќи можност за откривање нови патишта. Од рана возраст се посветила на танцот и балетот. На дванаесет години настапувала на танцови соло вечери, додека на тринаесет години била солист [1] Таа била првата хрватска танчерка која ја носи титулата примабалерина, кога потпишала договор со Хрватскиот народен театар за сезоната 1934/35 [2]. За време на Олимпијадата во Берлин во 1936 година, таа учествувала на Танцовата Олимпијада и го постигнала својот најголем успех, освојувајќи ја првата награда. Кон крајот на 1930-тите, таа ја напуштила Хрватска и постигнала голема светска популарност и завидна кариера. Миа Чорак Славенска е исто така една од најзначајните ликовни личности на 20 век.

Најдобрата хрватска балерина

[уреди | уреди извор]

Најголемата хрватска балерина на сите времиња и една од највлијателните уметници на своето време. Таа настапувала на сцените низ светот, вклучително и Јужна Америка, Африка и Азија, станувајќи примабалерина на Метрополитен операта во Њујорк во 1954-55 година.

Таа студирала словенски балет со Јозефина Вајс и Маргарита Фроман, а за прв пат настапила на сцената на Хрватскиот народен театар во далечната 1924 година, кога премиерно бил изведен балетот на Барановиќ „ Думно срце “.

Своето усовршување го продолжила во Виена, а од 1929 година била ангажирана како солист во загрепската ХНК, но набргу како прва домашна примабалерина, бидејќи дотогаш во тој театар ангажирале странски танчери. На Олимпијадата во Берлин во 1936 година. Во 2006 година бил организиран турнир во танц, на кој настапила и Миа со танцова точка која ја нарекла „Од мојата татковина“. Тоа било хрватско оро, кое таа го извела во оригиналната носија на Посавина. Германската публика остана маѓепсана од орото и убавината на народната носија, па многу весници пишувале за таа претстава, а критичарите пишувале за „искуство над искуства“. Накратко, ѕвездата се родила! Набрзо следеле бројни странски понуди.

Не требало долго да се чека нејзиниот прв голем меѓународен ангажман. Тоа се случило за време на отворањето на театарот Рокфелер во Париз, каде Миа Чорак настапувала заедно со ѕвездата Сергеј Лифар како партнер во балетот „Триумф Давидив“. Следеле нејзини настапи во повеќе градови во Европа и Африка.

Во 1938 г. Славенска заминала во Соединетите Американски Држави, каде што го намалува успехот по успехот во светски познатиот Митрополит. Нејзини танцови партнери се едни од најпознатите танчери на сите времиња, покрај веќе споменатите Лифар, Јушкевиќ и Мјасин. Голем интерес предизвикала и во Америка, каде повторно добила одлични критики. Танцувачката величественост на Миа била дополнително нагласена со нејзината впечатлива црвена коса и изгледот со кој зрачела. Миа се испробала и во Смртта на лебедот, со кој ја освоила првата награда на натпревар за уметнички филмови во Париз. По Втората светска војна, таа се омажила за Курт Нојман, австриски глумец, со кого имала едно дете, ќерката Марија.

Во 1960 година отворила балетско студио во Њујорк, па сè повеќе се посветувала на педагошката работа, а во 1963 година конечно ја напуштила сцената. Таа предавала на Универзитетот во Калифорнија до раните 1980-ти, по што се пензионирала. Во спомен на овој голем хрватски уметник, во 2004 година е подигната во нејзиниот роден град Славонски Брод спомен плоча на куќата во која е родена.

  • 2002 година Slavic Dance Preservation - собирање бројни сведоштва, изјави и текстови кои зборуваат за нејзиниот голем придонес на сцената за време на нејзината долга кариера во Хрватска, Европа и САД .
  • 2004 година Убавина, грациозност, хармонија - Организатори: Театар и концертна сала Славонски Брод, Огранокот Матица хрватска Славонски Брод и Хрватското друштво на професионални балетски уметници .
  1. Matica.hr - Ljepota, Gracija i Harmonija Архивирано на 27 април 2012 г. - Mia Čorak Slavenska, biblioteka 'Gesta', ISBN 953-217-083-9
  2. 4. hrvatsko natjecanje "Mia Čorak Slavenski" suvremeni ples Архивирано на 18 декември 2008 г. - Kazalište Trešnja