Мери Бејкер Еди

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мери Бејкер Еди (англиски: Mary Baker Eddy 16 јули 1821 - 3 декември 1910 година ) била американски писател и социјален и религиозен активист, основач на религиозното движење Христијанска наука. Автор на добро познатата книга за „духовно исцелување“ „Наука и здравје, со клучот на Светото писмо“ (англиски: Science And Health, With Key To The Scriptures 1875).

photograph
Еди во 1850-тите

Бејкер Еди инсистирала на тоа дека човекот може да се лекува себеси (со правилна насока на мислата, на пример[1] ), да управува со својот живот и да ужива не само физички, туку и духовно. Таа го нарекла ова исцелување христијански метод на лекување. Мери Бејкер-Еди тврдела дека постојат разбирливи факти зад чудата што ги направил Исус во Библијата [2].

Биографија[уреди | уреди извор]

Мери Морс Бејкер е родена во Боу, Њу Хемпшир. Таа била најмладата од шесте деца во семејството на Абигејл и Марк Бејкер. Семејството на Мери го исповедало конгрегационализмот , но самата Мери не ги прифатила таквите концепти како предодреденост и првобитниот грев и станала парохијанка на Конгрегациската црква во Санборнтон Мост (сега Тилтон, Њу Хемпшир) само на седумнаесетгодишна возраст [3]. Од раното детство, таа боледувала од хронични болести и била фасцинирана со библиските списи, особено привлечена од упатувањата на божествените исцеленија.

На 10 септември 1843 година, Мери Морс Бејкер се омажила за Џорџ Вашингтон Гловер, кој бил во масонското братство со магистерски студии (англиски: Royal Arch Mason Кралскиот лак Мејсон ). Но, веќе следната година тој починал од треска, два месеци пред раѓањето на нивниот син.

Во 1853 година, Мери повторно се омажила за стоматологот Даниел Патерсон. Неговата мајка не ги прифатила добро неа и нејзиниот син од првиот брак, а нејзиниот сопруг почнал да ја изневерува набргу по венчавката. Тој се задолжил и го ставил под хипотека имотот на Мери, нејзиниот накит, мебел и книги. Ова, сепак, не ја спасило ситуацијата, банкротирале и биле принудени да се иселат од својот дом во Гротон. Марија се преселила во куќата на нејзината сестра .

Првата црква на Христос Научникот изградена во 1894 година. Бостон, 1900 година
Мајката црква на христијанската наука во Бостон, Масачусетс денес. Во преден план е оригиналната мајка црква (1894), а зад неа продолжената мајка црква (1906). ).

Во 1862 година, Мери Бејкер станала пациент на хипнотизерот и исцелител Куимби, Финиэс [Финиэса Куимби; Phineas Quimby] ) . Неговиот „третман“ ѝ донел малку олеснување и влијаел на нејзиниот понатамошен поглед на светот. По смртта на Квимби, таа се свртела кон Библијата. Во Евангелието по Матеј, таа читала за чудата на исцелување што ги извршил Исус [4] . Од овој момент започнува создавањето на христијанската наука.

Основите на новото религиозно движење биле детално опишани во Наука и здравје ( 1875 ) од Мери Бејкер-Еди, која подоцна била објавена под наслов Наука и здравје, со клуч за Светото писмо. Проповедите на новата доктрина се одржале во Бостон, во црква специјално изградена за оваа намена. Христијанската научна црква е основана на 23 април 1879 година и постои и денес. Доктрината е особено популарна меѓу сериозно или терминално болните луѓе [4] .

Во 1873 година, Мери Бејкер се развела од Патерсон, обвинувајќи го за предавство. Во 1877 година таа повторно се омажила. Аса Гилберт Еди станува нејзин сопруг (англиски: Asa Gilbert Eddy ), кој починал во 1882 година.

Во 1908 година, Мери Бејкер го основала Христијански Научен Мониторинг.

Мери Бејкер-Еди починала на 3 декември 1910 година во нејзиниот дом (400 Beacon Street, Chestnut Hill, Њутн, Масачусетс) во Њутн. Таа била погребана на 8 декември 1910 година на гробиштата Маунт Обурн во Кембриџ, Масачусетс.

Друго[уреди | уреди извор]

Во 1903 година, Марк Твен ја објавил сатиричната приказна „Христијанска наука“ (англиски: Christian Science ), каде што ја критикувал Мери Бејкер-Еди и нејзиното движење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „4. «Христианская наука» («Здоровье и наука»)“. Государственный архив Российской Федерации. Посетено на 2010-09-02.
  2. „Информационный сайт Христианской Науки на русском языке“ Проверете ја вредноста |url= (help). http://христианская-наука.рф.
  3. Wilbur 1908.
  4. 4,0 4,1 П. Вашингтон. „ИСТОЧНИК И КЛЮЧ“. Библиотека Фонда содействия развитию психической культуры. Архивирано од изворникот на 2011-12-20. Посетено на 2010-09-02. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
Мери Бејкер Еди, во 1864 година

Литература[уреди | уреди извор]

  • Стефан Цвајг . Медицина и психа. Месмер. Бекер Еди. Фројд.
  • Wilbur, Sibyl. „Животот на Мери Бејкер Еди“. - The Christian Science Pub. Соц., 1908 година. - 423 со.
  • Gillian Gill. Мери Бејкер Еди. - Да Капо Прес, 1999 година. - 776 со.
  • Lyman P. Powell. „Мери Бејкер Еди - Портрет во природна големина“. Блант прес, 2007 година.
  • Willa Cather, Georgine Milmine. „Животот на Мери Бејкер Г. Еди и историјата на христијанската наука“. - Прес на Универзитетот во Небраска, 1993 година. - 520 со.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]