Марвин Емнес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија Марвин Емнес
Marvin Emnes[1]
Marvin Emnes 1.jpg
Лични податоци
Роден на 27 мај 1988 (1988-05-27) (32 г.)
Роден во Ротердам, Холандија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција напаѓач, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Свонзи Сити Свонзи Сити
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2008 Спарта Ротердам Спарта Ротердам 55 (9)
2008–2014 Мидлсбро Мидлсбро 141 (24)
2010Свонзи Сити Свонзи Сити (позајмен) 4 (2)
2014Свонзи Сити Свонзи Сити (позајмен) 7 (1)
2014- Свонзи Сити Свонзи Сити 0 (0)
Репрезентација
2003 Холандија Холандија 16 1 (0)
2005 Холандија Холандија 17 14 (4)
2006-2007 Холандија Холандија 19 7 (1)
2008-2009 Холандија Холандија 20 2 (2)
2008-2009 Холандија Холандија 21 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Марвин Емнес (роден на 27 мај 1988 година) — холандски професионален фудбалер, напаѓач на Свонзи Сити.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. стр. 140. ISBN 978-1-84596-601-0.