Жорди Амат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жорди Амат
Jordi Amat 2013 Catalonia (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Жорди Амат Мас[1]
Роден на 21 март 1992 (1992-03-21) (30 г.)
Роден во Канет де Мар, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Свонзи Сити Свонзи Сити
Број 2
Младинска кариера
Еспањол Еспањол
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 Еспањол Б Еспањол Б 17 (0)
2010–2013 Еспањол Еспањол 41 (0)
2012-2013Рајо Валјекано Рајо Валјекано 27 (1)
2013- Свонзи Сити Свонзи Сити 18 (0)
Репрезентација
2008 Шпанија Шпанија 16 2 (0)
2008-2009 Шпанија Шпанија 17 11 (1)
2010 Шпанија Шпанија 18 2 (0)
2010-2011 Шпанија Шпанија 19 7 (0)
2011 Шпанија Шпанија 20 5 (0)
2011- Шпанија Шпанија 21 14 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Жорди Амат Маас (роден на 21 март 1992) — шпански професионален фудбалер, централен дефанзивец на Свонзи Сити.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League squad numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Посетено на 17 August 2013.