Лојбатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лојбатал (германски: Leubatal) — поранешна општинска заедница во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Хоенлојбен. Била распуштена на 31 декември 2013.

Општинската заедница Лојбатал се состоела од следниве општини:

  1. Хајн
  2. Хоенлојбен
  3. Хоенелзен
  4. Кидорф
  5. Лунциг
  6. Нојгернсдорф
  7. Шемберг
  8. Штајнсдорф
  9. Тајхвиц
  10. Вилдетаубе

Координати: 50°43′01″ N; 12°03′00″ E / 50.717° СГШ; 12.050° ИГД / 50.717; 12.050