Шемберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шемберг
Место во Вајда
Шемберг (Тирингија) is located in Германија
Шемберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Вајда
Основни податоци
Површина 5,00 км2
Надм. височина 350 м
Население 109  (31 декември 2012)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Портал www.leubatal.de
Координати 50°46′0″N 12°1′0″E / 50.76667° N; 12.01667° E / 50.76667; 12.01667Координати: 50°46′0″N 12°1′0″E / 50.76667° N; 12.01667° E / 50.76667; 12.01667

Шемберг (германски: Schömberg) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Вајда.