Нојгернсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојгернсдорф
Место во Лангенвецендорф
Нојгернсдорф
Нојгернсдорф
Нојгернсдорф is located in Германија
Нојгернсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Лангенвецендорф
Основни податоци
Површина 3,78 км2
Надм. височина 310 м
Население 161  (31 декември 2012)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 036625
Портал www.leubatal.de
Координати 50°42′32″N 12°7′48″E / 50.70889° СГШ; 12.13000° ИГД / 50.70889; 12.13000Координати: 50°42′32″N 12°7′48″E / 50.70889° СГШ; 12.13000° ИГД / 50.70889; 12.13000

Нојгернсдорф (германски: Neugernsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Лангенвецендорф.