Хајн (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајн
Место во Лангенвецендорф
Хајн (Тирингија) is located in Германија
Хајн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Лангенвецендорф
Основни податоци
Површина 2,72 км2
Надм. височина 340 м
Население 74  (31 декември 2012)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07957
Повик. бр. 036625
Портал www.leubatal.de
Координати 50°42′28″N 12°4′58″E / 50.70778° СГШ; 12.08278° ИГД / 50.70778; 12.08278Координати: 50°42′28″N 12°4′58″E / 50.70778° СГШ; 12.08278° ИГД / 50.70778; 12.08278

Хајн (германски: Hain) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Лангенвецендорф. Малото село Хајнсберг, исто така дел од општината Лангенвецендорф, се наоѓа на 1,8 километри југоисточно од Хајн.