Лунциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунциг
Место во Лангенвецендорф
Поглед кон Лунциг
Поглед кон Лунциг
Поглед кон Лунциг
Лунциг во рамките на Германија
Лунциг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Лангенвецендорф
Основни податоци
Површина 3,76 км2
Надм. височина 350 м
Население 159  (31 декември 2012)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 036625
Портал www.lunzig.de
Координати 50°42′49″N 12°5′33″E / 50.71361° СГШ; 12.09250° ИГД / 50.71361; 12.09250Координати: 50°42′49″N 12°5′33″E / 50.71361° СГШ; 12.09250° ИГД / 50.71361; 12.09250

Лунциг (германски: Lunzig) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Лангенвецендорф.