Штајнсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнсдорф
Место во Вајда
Штајнсдорф во рамките на Германија
Штајнсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Вајда
Место единици 4
Основни податоци
Површина 12,41 км2
Надм. височина 330 м
Население 678  (31 декември 2012)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 03 66 03
Портал www.steinsdorf-thueringen.de
Координати 50°45′0″N 12°3′0″E / 50.75000° СГШ; 12.05000° ИГД / 50.75000; 12.05000Координати: 50°45′0″N 12°3′0″E / 50.75000° СГШ; 12.05000° ИГД / 50.75000; 12.05000

Штајнсдорф (германски: Steinsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Вајда.