Прејди на содржината

Вилдетаубе

Координати: 50°43′0″N 12°7′0″E / 50.71667° СГШ; 12.11667° ИГД / 50.71667; 12.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилдетаубе
Место во Лангенвецендорф
Гостилница во Вилдетаубе
Гостилница во Вилдетаубе
Гостилница во Вилдетаубе
Грб на Вилдетаубе
Вилдетаубе во рамките на Германија
Вилдетаубе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Лангенвецендорф
Основни податоци
Површина 7,27 км2
Надм. височина 365 м
Население 669  (31 декември 2012)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 036623
Портал www.leubatal.de
Координати 50°43′0″N 12°7′0″E / 50.71667° СГШ; 12.11667° ИГД / 50.71667; 12.11667

Вилдетаубе (германски: Wildetaube) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Лангенвецендорф.