Хоенелзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенелзен
Место во Вајда
Грб на Хоенелзен
Хоенелзен is located in Германија
Хоенелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Вајда
Место единици 4
Основни податоци
Површина 6,48 км2
Надм. височина 372 м
Население 607  (31 декември 2012)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Портал www.leubatal.de
Координати 50°43′0″N 12°3′0″E / 50.71667° СГШ; 12.05000° ИГД / 50.71667; 12.05000Координати: 50°43′0″N 12°3′0″E / 50.71667° СГШ; 12.05000° ИГД / 50.71667; 12.05000

Хоенелзен (германски: Hohenölsen) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Вајда.