Лесен роман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Книжарница за лесни романи во Макао

Лесен роман (јапонски: ライトノベル) — вид популарна јапонска книжевност од различни жанрови (од љубовни романи и научна фантастика до ужаси), која се одликува со претежно фантастичен заплет, изобилие на дијалози, илустрации во стилот на аниме и манга, и насочена главно кон тинејџерската и младата публика.[1][2] Лесните романи добиле широка популарност во Јапонија во 1980-тите. Издавачите постојано бараат нови автори, за што организираат годишни конкурси, чии победници, покрај парични награди, добиваат и право да ја објават својата книга. Најголемиот од овие натпревари, Dengeki Shosetsu Taisho, годишно вклучува повеќе од две илјади автори. Бројот на официјални преводи на лесни романи на странски јазици е мал поради малата побарувачка и обемот на преведениот текст. Просечната должина на еден лесен роман е околу 50.000 збора, и е објавен во формат бункобон.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Enomoto, Aki (榎本秋) (October 2008). Raitonoberu bungaku-ron ライトノベル文学論 [Light Novel Criticism] (јапонски). Japan: NTT Shuppan (NTT出版). ISBN 978-4-7571-4199-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „Kadokawa: Annual Report 2012“ (PDF). Kadokawa Group Holdings, Inc. 2012. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 17 July 2013. Посетено на 9 June 2013.
  3. Reeves, Matt (3 September 2009). „How 'Not' To Write A Light Novel“. The Ranobe Cafe. Архивирано од изворникот 30 April 2012. Посетено на 5 March 2017.
  4. Escabias, M. (2018-04-15). „„Лесни романи". Книжевната пројава што ја зафаќа Јапонија“. Actualidad Literatura. Посетено на 2023-10-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]