Крстовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крстовска Река
Крстовска Река 3.jpg
Реката во близина на рудникот „Крстов Дол“
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
СелаГолема Црцорија
Крстов Дол
Слив
УстиеДобровничка Река
ТечениеДобровничка РекаКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море

Крстовска Река — река во Македонија, која поминува низ селата Голема Црцорија и Крстов Дол.

Реката подоцна се влива во Добровничка Река.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]