Рудник „Крстов Дол“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село видете тука
Поглед на поранешниот рудник и флотација

Крстов Дол — рудник и флотација сместени на околу 20 километри од градот Крива Паланка, во атарот на истоименото село.[1]

Рудникот и флотацијата повеќе не се користат, а неговите објекти се уништени.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1960 година, во долината на Крстовдолскиот Дол започнале истражувања, а подоцна бил отворен и самиот рудник „Крстов Дол“ за антимон. Некогаш во него и во изградената флотација работеле 120 жители на околните села.[2]

Флотација[уреди | уреди извор]

Во флотацијата била обработувана антимонова руда. Освен тоа, била преработувана и молибденова руда донесена од Турција. Во мала количина била обработувана и руда на антимон од рудникот „Алшар“, во околината на Кавадарци, која содржела висок процент на арсен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Природни ресурси“. Општина Крива Паланка. Посетено на 2019-06-22.
  2. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите. стр. 263–265.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°18′56″N 22°18′30″E / 42.31556° СГШ; 22.30833° ИГД / 42.31556; 22.30833