Прејди на содржината

Космос-1888

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1888
Датум на лансирање 1 октомври 1987
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.3 °
Орбитален период 1436.01 минути
Апоапсида 5806 км
Периапсида 5764 км
Меѓународна ознака 1987-084A

Космос-1888 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 октомври 1987 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.01 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5806 км, а најмалото на 5764.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]