Космос-1841

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1841
Тип на мисија Истражува материјата во вселената
Датум на лансирање 24 април 1987
Носечка ракета Р-7 Семјорка
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 90,5 минути
Апоапсида 403 км
Периапсида 225 км
Меѓународна ознака 1987-037A


Космос-1841 (Фотон-3) — еден од преку 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Сателитот имал намена да ја истражува материјата во вселената. За да се подобрат условите за микрогравитацијата, сателитите од типот на фотон се поставувале во орбита со мало занесување и не ја менувале положбата во текот на мисијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]