Космос-1809

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1809
Тип на мисија сателит за истражување на јоносферата
Датум на лансирање 18 декември 1986
Носечка ракета Ф-2
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81 °
Меѓународна ознака 1986-101A


Космос-1809 (Јоносонда) — еден од 2.400 советски вештачки сателити лансиран во рамките на програмата Космос.

Космос-1809 бил лансиран од космодромот во Плесецк, СССР, на 17 декември 1986 година. Масата на сателитот при лансирањето изѐнесувала 700 килограми. Неговата намена била да ја истражи јоносферата.

Како инструменти се користеле мераќ на густина на плазма, мерач на концентрација на плазма, мерач на температурата на електрони, масен спектрометар, фотоелектронски спектрометар,мерач на електричното поле, мерач на бранови со ниска честота 70 Hz - 20 kHz, и широкопојасни падиоприемник 0,1 MHz - 50 MHz.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]