Космос-1890

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-1890
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 10 октомври 1987
Ракета-носач Р-36 или РТ-2 (8К67, НАТО ознака SS-9 Scarp или 8К98, НАТО SS-13 Savage), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1988
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 417 км
Периапсида 404 км
Меѓународна ознака 1987-086A

Космос-1890 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 10 октомври 1987. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-1890 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 417 km, а најмалото на 404 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]