Космос-1871

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1871
Датум на лансирање 1 август 1987
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1987
Орбитален наклон 97,0 °
Орбитален период 88,1 минути
Апоапсида 190 км
Периапсида 171 км
Меѓународна ознака 1987-065A

Космос-1871 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 август 1987 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 97,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 190 км, а најмалото на 171.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]