Космос-1767

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1767
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 30 јули 1986
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,8 °
Орбитален период 88,2 минути
Апоапсида 191 км
Периапсида 180 км
Меѓународна ознака 1986-056A

Космос-1767 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 30 јули 1986 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 15000 килограми. Космос-1767 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 191 км, а најмалото на 180.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]