Космос-1744

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1744
Тип на мисија пренос на материјали
Датум на лансирање 5 мај 1986
Носечка ракета Сојуз-У
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата 5 јуни 1986
Меѓународна ознака 1986-036A

Космос-1744 (Фотон 2) — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 мај 1986 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]