Космос-1732

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1732
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 11 февруари 1986
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,6 °
Орбитален период 116,0 минути
Апоапсида 1526 км
Периапсида 1479 км
Меѓународна ознака 1986-015A

Космос-1732 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 11 февруари 1986 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1500 килограми. Космос-1732 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1526 км, а најмалото на 1479.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]