Космос-1788

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-1788
Датум на лансирање 27 октомври 1986
Ракета-носач Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1991
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 94,4 минути
Апоапсида 517 км
Периапсида 466 км
Меѓународна ознака 1986-083A

Космос-1788 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 октомври 1986. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 517 km, а најмалото на 466 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]