Прејди на содржината

Космос-1714

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1714
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 28 декември 1985
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 93,1 минути
Апоапсида 699 км
Периапсида 160 км
Меѓународна ознака 1985-121A

Космос-1714 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 декември 1985 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6000 килограми. Космос-1714 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 699 км, а најмалото на 160.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]