Космос-1737

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1737
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 21 март 1986
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 73,3 °
Орбитален период 93,0 минути
Апоапсида 429 км
Периапсида 416 км
Меѓународна ознака 1986-025A

Космос-1737 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 21 март 1986. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3000 килограми. Космос-1737 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 429 km, а најмалото на 416 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]