Кон ѕвездите

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Кон ѕвездите“
Филмскиот плакат
РежисерЏејмс Греј
Продуцент
Сценарист
Главни улоги
МузикаМакс Рихтер
ДистрибутерWalt Disney Studios Motion Pictures
Премиера29 август 2019 г. (76. венециски кинофестивал)
20 септември 2019 г. (САД)
Земја САД
Јазик
Буџет80 — 100 милиони долари
Бруто заработка135,4 милиони долари

Кон ѕвездите (латински: Ad Astra) — американски научнофантастичен филм од 2019 г. Главните улоги ги толкуваат Бред Пит и Томи Ли Џонс. Филмот бил премиерно прикажан на 29 август 2019 г. на 76. венециски кинофестивал. Широкото објавување во САД се одржало на 20 септември 2019 г.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Дваесет години откако неговиот татко заминал на патување без враќање на планетата Нептун за да пронајде знаци на вонземјански разум, инженерот на Војничкиот корпус, Рој Мекбрајд (Бред Пит), патува низ Сончевиот Систем за да го пронајде и да разбере зошто неговата мисија не успеала.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Venice Competition to Include Roman Polanski, Steven Soderbergh, James Gray's 'Ad Astra,' Todd Phillips' 'Joker'. Архивирано од изворникот на 2019-07-25. Посетено на 2019-09-02. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. Gleiberman, Owen (2019-08-29). „Venice Film Review: Brad Pitt in 'Ad Astra'. Variety. Архивирано од изворникот 2019-08-30. Посетено на 2019-08-30.
  3. Jr, Mike Fleming (2017-06-23). „Tommy Lee Jones To Star With Brad Pitt In Deep-Space Epic“. Deadline (англиски). Посетено на 2023-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]