Прејди на содржината

Рут Нега

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рут Нега
Рут Нега во 2016 година
Роден(а)7 јануари 1982(1982-01-07)(42 г.)
Адис Абеба, Етиопија
Националност
  • Ирка
  • Етиопијка
ЗанимањеГлумица
Активен период2004–сè уште

Рут Нега (родена на 7 јануари 1982 г.) — ирско–етиописка глумица.[1]

Таа е позната по улогите во филмовите Изолирање (2005), Појадок на Плутон (2005), Воркрафт: Почеток (2016) и Лавинг (2016). Таа исто така играла улоги во телевизиските серии Криминална правда, Љубов/Омраза, Неприлагодени и Агентите на ШТИТ. Од 2016 година, таа игра главна улога во серијата Проповедник.

За нејзината изведба на Милдред Лавинг во Лавинг, Нега добила номинации за наградите Оскар за најдобра глумица, Златен глобус за најдобра глумица во драма, номинација за наградата на филмските критичари за најдобра глумица како и номинација за наградата БАФТА за идна ѕвезда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oscars 2017: Ruth Negga nominated for best actress award“. The Irish Times (англиски). Посетено на 2017-01-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]