Китан Петров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Китан Петров
Роден(а)1793
Папрадиште, Велешко
Починал(а)1866
Папрадиште, Велешко
НационалностМакедонец
Занимањеградител, копаничар, иконописец
Познат(а) поцркви и манастири
Значајни делаво текстот
Деца

Китан Петров Ангелков (1829 - 1914) — македонски градител и копаничар, претставник на Дебарската школа.[1]

Живот и дела[уреди | уреди извор]

Роден е во 1793 г. во мијачкото велешко село Папрадиште, во големиот градителско-зографски род Ангелковци. Татко му Петар и дедо му Ангелко исто така биле градители и копаниачри. Китан предводел своја тајфа од 50-60 лица и градел цркви, манастирски конаци и други градби. Се занимавал со копаничарство, а потоа станал и иконописец. Негово дело се разни цркви во Бер и Воден и една од црквите во Сер. Црквите „Св. Ѓорѓи“ во Шемолтос, „Св. Троица“ во Муклен и „Сретение Господово“ во Јениџе исто така се негови дела. Автор е на црквата „Св. Димитриј“ во Крива Паланка. Подпомага Дамјан Јанкулов Рензовски при строежа на църквата „Св. Благовештение“ во Прилеп, завршена во 1838 г. Китан Петров е автор на градбата, иконостасните резби и иконите во Слепченскиот манастир.

Починал во 1866 г. во родното село.[1]

Родословие[уреди | уреди извор]

 
 
 
 
 
 
 
 
Ангелко
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Петар
 
Илија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Китан
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Андон
 
Петар
 
Никола
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Димитар
 
Ангелко
 
Велјан
 
 
 
 


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 205.